Zbigniew Knajp to hodowca gołębi pocztowych z oddziału PZHGP 0309 Szczecin. Podobnie jak wielu hodowców pierwsza styczność z gołębiami miała miejsce w dzieciństwie. Hodowlę gołębi posiadał ojciec, któremu Pan Zbigniew pomagał z większą lub mniejszą przyjemnością. Jednak prawdziwa pasja do gołębi pojawiła się z czasem. Już w życiu dorosłym, doszło do pierwszych zakupów gołębi. Pan Zbigniew przykładał uwagę do nauki o hodowli gołębi zarówno z książek polskich jak i zagranicznych oraz z rozmów i odwiedzin u innych hodowców. Zaczęły się wjazdy za granicę i kupno materiału hodowlano-lotowego. U odwiedzanych hodowców podpatrywał rozwiązania, które wdrażał i dostosowywał do swoich potrzeb.
W hodowli zaczęły pojawiać się gołębie polskie oraz od najlepszych hodowców niemieckich, holenderskich i belgijskich. Zwłaszcza szwajcarskie gołębie charakteryzują się szybkością i odpornością na polskie warunki.
W hodowli pojawiły się gołębie rasy Houben nabyte w latach 2008-2010, które wielokrotnie się sprawdziły.
Te wszystkie lata nauczyły pana Zbigniewa tego, że od gołębia z rodowodem i poszukiwań najlepszych linii i ich krzyżówek ważniejsze jest zapanowanie nad takim gołębiem we własnym gołębniku. To treningi, selekcja poprzez kosz powinna dawać rezultaty bo jak mówi popularne powiedzenie wśród hodowców gołębi pocztowych: "Rodowody nie latają".
Prowadzenie hodowli przez pana Zbigniewa Knajpa potrafi zaskoczyć niejednego hodowcę gołębi. Przede wszystkim są to intensywne treningi, czasem nawet w niepogodę. Do tego dochodzi
Wszystko to owocuje świetnymi wynikami i minimalnymi stratami podczas lotów. Aczkolwiek nie ma tu aptekarskiej dokładności i sztywnego trzymania się programu karmienia. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i czerpanie radości z lotowania gołębiami pocztowymi.
Gołębie w tej hodowli pochodzą z najwyższej półki. Obecnie są to dzieci z tych oryginalnych gołębi Houben do których są dodane gołębie od Tomasza Mruka, Jos Thone oraz inne. Przypomnijmy, że Jos Thone, to beljgijski hodowca który jest czterokrotnym mistrzem świata.
Jak każda szanująca się hodowla tak i tutaj dochodzi do wzmocnień i zakupu wartościowych gołębi. Rozpłód został zasilony gołębiami Tomasza Mruka (8. miejsce na Olimpiadzie Oradea Rumunia 2022 w klasie SPORT F - gołębie młode).
A wzmocnienie lotników w latach 2020-2022 pochodzi z hodowli Artura Zambrzyckiego (1. miejsce na Olimpiadzie Oradea Rumunia 2022 w klasie SPORT gołębie dorosłe i gołębie roczne).
Na uwagę zasługuje fakt, że gołębie Zbigniewa Knajpa potrafiły zdobyć miejsce na podium w trzech lokalizacjach, trzech różnych oddziałach. Była nawet przygoda między 2012 a 2018 r. z lotowaniem (z Polski) gołębiami młodymi z niemieckim oddziałem a już jako gołębie roczne leciały one z polskiego oddziału. Gołębie z sukcesami przeleciały w jednym sezonie kierunek Polska-Niemcy i Niemcy-Polska.
Najdłuższy staż jest jednak w oddziale PZHGP 0309 Szczecin gdzie w tym roku hodowca zdobył tytuł Supermistrza. Poprzednie lata także kończyły się tytułami mistrzowskimi na szczeblu oddziału, rejonu i okręgu. Osiągnięcia w seonie 2022 prezentują się następująco:
Sezon lotowy 2022 - młode
Rywalizacja oddziałowa
- Mistrz w rywalizacji „5 z całości”
- Mistrz w rywalizacji „8 z 15”
- Siedem pierwszych najlepszych lotników z 5. konkursami, osiemnaście lotników z 4. konkursami
Rywalizacja okręgowa
- II wicemistrz
Rywalizacja w Regionie II Północ
- VII przodownik
Sezon lotowy 2022
Rywalizacja oddziałowa
- Mistrz w rywalizacji „5 z całości” gołębi dorosłych
- II wicemistrz w rywalizacji „5 z 10” gołębi dorosłych
- II wicemistrz w rywalizacji gołębi rocznych
Zapraszamy do śledzenia aktualności z tej hodowli na Facebooku:
Zbigniew Knajp - hodowla gołębi pocztowych
Kontakt do hodowcy: Zbigniew Knajp 730 555 235
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz